Jānis.O blogs(blogi,intervijas,nostaļģija)

 

Pasaules Labākie vārtsargi


Patriks Ruā (1984. - 2003.)

Visnopietnākais Brodēra konkurents, iespējams, nav jāmeklē nemaz tik senā pagātnē. 2004. gadā 41 NHL žurnālistu grupa nosauca tieši Patriku par visu laiku izcilāko NHL vārtsargu. Svētajam Patrikam, tā viņu nosakuši līdzjutēji, argumentu netrūkst: 4 Stenlija kausi, 5 Viljama M. Dženingsa balvas, 3 Vezinas balvas un 2 Kona Smaita balvas. Patriks Ruā, jau pirmajā savā NHL sezonā, sevi pieteica kā Elites vārtsargu aizvedot, tolaik nebūt ne spēcīgāko komandu, Montreālas "Canadians" līdz Stenlija kausam nopelnot izslēgšanas spēļu MVP titulu. Vēlāk, 92. gadā, Ruā šos panākumus atkārtoja, atkal kļūstot par līgas čempionu un tiekot atzīts par vērtīgāko play off spēlētāju. 1995. gadā Ruā un "Canadians" ceļi šķīrās ļoti nepatīkamā veidā. Spēle pret "Red Wings" bija leģendārās komandas visu laiku lielākā sagrāve uz sava ledus - 1:11. Habs fani visu spēli izsvilpa Patriku, kurš ielaida 9 vārtus. Uzreiz pēc nomaiņas Ruā pateica, ka vairs nespēlēs nevienu spēli "Canadians" sastāvā. Drīz pēc tam viņš tika aizmainīts uz Kolorādo "Avalanche", kur tajā pašā gadā kopā ar Sandi Ozoliņu izcīnīja savu trešo Stenlija kausu, kuram, 2001. gadā, sekoja arī ceturtais. Patriks Ruā nekad nav vairījies sevi saukt par labāko un tieši šī uzvarētāja psiholoģija, daudzuprāt, ir tā, kas padarīja viņu par leģendu. Ruā nekur tālo no hokeja nav aizgājis un šobrīd strādā par treneri Kvebekas junior līgā.

Terrijs Savčuks (1949. - 1970.)

Tikai šonedēļ Brodēram izdevās pārrakstīt Savčuka sauso spēļu rekordu, kuru Terrijs uzstādīja pirms nepilniem 50 gadiem. Lielākajai daļai hokeja fanu ir tikai nojausma par to, kāds bija hokejs Savčuka laikos un kādus upurus tolaik prasīja būt labākajam vārtsargam. Pirmāmkārtām bija jābūt drosmīgam un ar augstu sāpju slieksni. Terijs Savčuks valkāja ļoti vieglu ekipējumu, kas ļāva viņam viegli pārvietoties vārtos, taču tas neabsorbēja metiena spēku tik labi kā viņa laika biedru aizsargtērpi, par mūsdienu vārtsargu iespējām nemaz nerunājot. Šokējoši, bet pat mūsdienu florbolla vārtsargi ir labāk aizsargāti par tā laika vārtsargiem. Savčuks izcīnīja 4 Stenlija kausus, visslavenākais no tiem ir pēdējais, jo to viņš ieguva Toronto "Maple Leafs" sastāvā 1967. gadā un tas ir pēdējais Toronto kaus līdz šai dienai. Šis talanta, smagā darbra un drosmes apvienojums ir tas kā dēļ Savčuka laika biedri viņu uzskatīja par sava laika un iespējams visu laik labāko vārtsargu. Taču pats Savčuks vienmēr bija ļoti kritisks pret sevi gan hokejā, gan ārpus tā. Savas dzīves beigās Terrijs cieta no spēcīgas deprsesijas, kas noveda pie viņa traģiskās nāves no galvas traumas, kuru viņš guva sakaujoties ar savu komandas biedru Ronu Stjuart. Terrijs Savčuks mira 40 gadu vecumā, vēl kā Ņurjorkas "Rangers" pamatvārtsargs. Bez jau pieminētā saso spēļu rekorda un četriem kausiem, Savčuks ir atzīmējies ar 4 Vezinas balvām un Kaldera trofeju.





Domeniks Hašeks (1991. - )

Domeniks Hašeks, pēc dzelzs priekšskara krišanas, ieradās NHL kā jau gatavs vārtsargs. Domeniks jau bija Čehijas izlases pamatvārtsargs, taču Čikāgas "Blackhawks" neuzticējās Eiropas hokejam un prasīja, lai viņš sevi pierāda no jauna. Pēc pāris gadiem, zemākajās līgās un kā rezerves vārtsargam, Dominātors sevi beidzot pieteica NHL. Par pagrieziena punktu ir jāuzskata 93./94. gada sezona, kurā Domeniks no otrā numura komandā kļuva par visas līgas pirmo numuru iegūstūt 3 vezinas balvas nākamajos 4 gados. Par NHL pamatvārtsargu viņš kļuva tikai 28. gadu vecumā, Hašeka sasniegumu saraksts varētu būt garāks, ja karjeras sākumā viņam uzticētos tik pat cik Ruā. Tomēr viņš, kopā ar Artūri Irbi, Tomiju Salo un Nikolaju Kabibuļinu, atviegloja ceļu uz NHL daudziem citiem Eiropas vārtsargiem. Domenika slavas gados, viņa spēles apbrīnotākais elements bija viņa neticamā veiklība un lokanība, kas pacēla atlētisma latiņu augstāk arī citiem vārtsargiem. Domeniks Hašeks ir beidzis karjeru jau divas reizes, pēc abiem Stenlija kausiem "Red Wings" sastāvā, taču abas reizes arī atgriezies.

Žaks Plants (1953. - 1973.)

11 bērnu ģimenē uzaugušajam, Žakam Plantam atrastos vieta vārtsardzības vēsturē arī tad, ja viņš nebūtu izcils savas profesijas pārstāvis. Lielā mērā tieši šis vīrs ir atbildīgs par to kā izskatās mūsdienu vārtsargi. Žaks ir pirmais vārtsargs, kurš sāka nēsāt sejas masku. Pirms mazliet vairāk kā 50 gadiem (NHL šosezon svinēja šā notikuma 50. jubileju), Žakam pa seju trāpīja pretinieka mestā ripa un salauza degunu. Tolaik NHL komandas spēlei nepieteica rezerves vārtsargu, tāpēc Montreālas "Canadians" izvēle bija pavisam vienkārša: vai nu Plants atgriežas vārtos, vai arī saģērbt vārtsarga ekipējumā kādu no laukuma spēlētājiem. Žaks atgriezās, taču ar vienu noteikumu, viņa savainoto seju aizsegs maska, kuru viņš jau kādu laiku bija valkājis treniņos. Kādam varētu nebūt saprotams, kā tik saprotama prasība, kāda ir sejas aizsargs vārtsargam parādījās tik vēlu, taču tie bija laiki, kad spēlētāji nevalkāja ķiveres, maiņas bija līdz 4 minūtēm garas un uz noraidīto spēlētāju soliņiem izcēlās kautiņi, jo nebija stikla, kas atdalītu abu komandu grēkāžus. Tomēr Žaks Plants ir pelnījis atzinību netikai kā izgudrotājs, bet arī kā izcils vārtsargs. Savas karjeras laikā viņs ir ticis pie 6 Stenlija kausiem, priekš mūsdienām neticamām 7 Veizinas Balvām un vienas Hārta Memoriālās Balvas. Žaks Plants mira 1985. gadā. Simtiem jauno hokejistu no visas Kvebekas godināja Žaku izveidojot arku no gaisā paceltām hokeja nūjām, caur kuru iznesa Žaka zārku grandiozo bēru ceramonijas laikā.

Pieminēšanas vērti: Kens Draidens, Glens Halls, Bērnijs Parents, Džordžs Hainsvorts, Džonijs Bouvers

Skaidrojošā vārdnīca


Kaldera trofeja - tiek piešķirta sezonas labākajam debitantam
Kona Smaita balva - tiek piešķirta labākajam spēlētājam izslēgšanas spēlēs
Harta Memoriālā trofeja - tiek piešķirta regulārās sezonas vērtīgākajam spēlētājam
Vezinas Balva - tiek piešķirta sezonas labākajam vārtsargam pēc līgas ģenerālmenidžeru balsojuma
Viljamsa M. Dženingsa blva - tiek piešķirta vārtsargam, kurš ir aizvadījis vismaz 25 spēles un ir ielaidis vismazāk ripu vidēji spēlē
Lestera B. Pīrsona balva - tiek piešķirta izcilākajam spēlētājam pašu spēlētāju balsojumā
Habbs, Les Habbitates - tulkojumā no fanču valodas iedzīvotāji, "Canadians" komandas iesauka

Komentāri (0)  |  2011-03-16 01:34  |  Skatīts: 1723x

Atpakaļ